Solarne elektrane povoljnije su za 25% u odnosu na prethodnu godinu. Značajan pad cena komponenti na globalnom tržištu, pre svega proizvođača iz Kine, učinio je da kompletni sistemi postanu još isplativiji. Najisplativije je ulaganje kada se proizvedena električna energija troši u momentu nastanka.
Za krovne solarne elektrane do 150kW, period povratka investicije za privredne objekte u momentu pisanja ovog teksta je ispod 3 godine, ali gde se električna energija troši tokom cele nedelje uključujući vikende. Takođe, ukoliko je nedelja neradna, period povrata ulaganja ostaje veoma povoljan i ispod 3,5 godine. Detalje obračuna perioda povrata ulaganja možete videti na strani solarne elektrane
Kako proveriti da li će se ostvariti tako dobar period
povraćaja uloženog novca?
Najpre treba da se obrati pažnja kakav je profil
potrošnje električne energije tokom cele nedelje.
Bitno je da se pogleda vremenski okvir u kome se dešava
potrošnja električne energije:
- početak radnog vremena (prva smena)
- kraj radnog vremena, posle koga je potrošnja niža.
Komercijalni kupci sa velikom potrošnjom električne energije treba još pažljivije da sagledaju vremenski dijagram potrošnje, kako bi se optimalno odredila snaga solarnih panela. Stupanjem na snagu izmena Zakona o energetici dec. 2024., novi proizvođači treba da vide šta sa viškovima koje elektrana može da proizvede tokom dana. Conseko doo vrši analizu dijagrama potrošnje sa merenjem, da bi se optimalno dimenzionisali kilovati koji će se proizvoditi.
Trenutno se najviše isplati proizvodnja za sopstvene potrebe, obzirom da se izmenama zakona za snage solarnih elektrana preko 150 kW, proizvođači za sopstvene potrebe tretiraju kao "aktivni kupci". Iako je solarna elektrana povoljna za sopstvenu potrošnju, trenutno se ne zna otkupna cena kod predaje viškova u elektrodistributivni sistem. To znači da je najpovoljnije da vaša solarna elektrana radi kada i vi radite.
Dobru alternativu u tom slučaju predstavlja baterijsko
skladište električne energije, gde se viškovi mogu sačuvati i kasnije tokom dana iskoristiti, umesto da propadnu.
Solarna elektrana će proizvoditi gotovo uvek kada je velika
potrošnja, a to je na primer period između 10:00h i 14:00 h.
Ukoliko je međutim veća potrošnja električne energije u poslepodnevnim časovima, korisnije je postaviti solarne panele na strani krova koja gleda prema zapadu. Na taj sistem je dobro dodati baterijsko skladište. Tada viškovi proizvodnje neće moći da propadnu.
Bitno je još napomenuti da za elektrane snage do 50 kW
procedura dobijanja dozvola je i dalje znatno jednostavnija, jer se postupak
završava prijavom elektrane elektrodistribuciji i zamenom postojeće merne grupe.
Zahtevi za solarne elektrane do 50 kW se danas brže rešavaju, jer se
elektrodistribucija polako uhodava sa ovim postupkom, dok je i manji broj
novih zahteva za solarne elektrane veće snage, usled izmena u Zakona o
energetici.
Period povraćaja ulaganja od 3 godine za dobro projektovan i izveden sistem je gotovo izvestan. To je atraktivan povrat ulaganja za opremu za energetsku efikasnost. Osim toga, investicija garantuje stabilnost cene proizvedene električne energije. Za proizvođače koji elektranom za sopstvene potrebe ne mogu da pokriju neravnomernu potrošnju tokom dana, baterijsko skladište energije može da predstavlja dobru dopunu. Ipak, posebno treba obratiti pažnju na veličinu kapaciteta skladišta, kao i kompatibilnost sa postojećom opremom elektrane. Tim Conseko doo Beograd stoji na raspolaganju za pažljivi odabir komponenti i dimenzionisanje solarne elektrane, posmatrajući korišćenje solarne elektrane tokom dugog perioda radnog veka.